Freetrack oči virtuálního pilota

Aktualizace 14.1.2019

(předem se omlouvám za pravopis)

           Rozhlížení pomocí kloboučku na joysticku je naštěstí už minulostí.Máme zde Track Ir pro bohaté uživatele a hlavně Freetrack  pro nás ostatní, můžeme zvolit i nástupce program Opentrack, který je stále obnovován na rozdíl od programu Freetrack.

Co to vlastně je?

Je to zařízení, které nám umožnuje rozhlížet se po kokpitu letadla pouze pohybem vlastní hlavy.A není to zdaleka záležitost jen pro letecké simulátory, využívá se to i v simulátorech automobilů, vlaků,3D stříleček a spoustě dalších her.

Navíc to není pouze náhrada poz.kloboučku na joysticku, ale také, jak asi uvidíte "6DOF" znamená 6 os pohybu,nejen že se můžete rozhlížet doleva a doprava, můžete se v kokpitu doslova pohybovat jako byste v letadle seděli. Pokud jste dříve museli otáčet letadlem kvůli příčce na překrytu kabiny, tak to je minulost. Nyní už stačí sehnou hlavu nebo naopak zvednout a už vidíte kde se nachází nepřítel, aniž byste zbytečným manévrováním stratili cenou rychlost stroje pro účelný manévr.

Návod ke stavbě

Použité diody  SFH485P

Zapojení pro 3xdiody s USB 5V do serie +5V USB připojí se na odpor 10 ohm dále na anodu diody č.1.a s druhého konce diody--> katoda (ploškou na kraji,pozor činské náhrady mají plošku na opačné straně) dále k diodě č.2. na anodu(neoznačený konec), dále pak s katody na poslední diodu č.3. anoda a katoda na zem(0) napájení USB.

(jakoby jste dávali monočlánky do baterky)


K napájení stačí koupit prodlužku USB, samici odstřihnout, odizolovat drátky nechat si pouze červený a černý(modrý) popřípadě si radši přeměřit V-metrem. Červený je na 100% +5V.

POZOR !!! každý spoj pájet a poté zaizolovat nejlépe teplem smrštitelnou bužírkou . Izolací nešetřit a nenechat se oblbnout návody z netu kde to kroutí do sebe jak před 100lety a USB kabel zapojují pomocí "čokolády"- svorkovnice....to néé :-)

Nebo můžete použít nějakou "Power banku" - externí baterii pro mobil, odpadne kabel.

Pokud chcete co nejmenší aku, co je lehčí ,tak stačí použít s power banky jen elektroniku a zapojit k ní aku určenou do mobilních telefonů, zatím mám odzkoušenou třeba k Nokii 800mAh s asi 20g hmotností. (výdrž  6hod odzkoušeno, víc jsem nezkoušel)

Pokud necháte třeba původní aku z power banky 2600mAh, tak vám vydrží celí víkend :-)

Pozor !!! Už se stalo více lidem že powerbanka se po asi 1minutě sama vypnula pro malí odběr , mě to už také jedna udělala , a to byla z jedné objednávky naprosto stejná jako ta co normálně napájí clip dle mých potřeb.Lepší kupovat v kamenném krámě a hned si ji vyzkoušet než se koupí....

Clip:
Koupíte si drát určený do výpletu kola(28cm dlouhý),trochu to naohýbat dle rozměrů, které najdete po spuštění programu FreeTrack 2.2. v políčku model(já mám tři ledky nad sebou upevněné na sluchátkách z boku) a za 2-3hodinky už točíte lebkou ve freetracku 2.2. nebo dnes už lépe v Opentracku s chobotničkou.

Rozměry clipu:

(pokud si je zvětšíte musíte je pak zadat do programu Opentrack,freetrack...)

 

 

Dnes už se objevují i clipy vytisknuté 3D tiskárnou , ale pokud v tom nebude drát tak se to časem zkroutí.

 

Jo málem bych zapomněl, kameru si vyberte s https://www.free-track.net/english/ co tam mají kompatibilní.

 

 Doporučuji kamerku  PS3 Eye od Sony.Bohužel se mi stalo že označení dole SLEH-00201 a SLEH-00448 nerozliší na 100% kamerku se starším objektivem a novějším!!! Jediné 100% odlišení je při pohledu do objektivu dle foto zde . U tmavšího objektivu(staršího) lze odmontovat IR filtr a použít filtr vyrobený z diskety, a u novéjšího stačí použít z 3D brýlí filtry a dát je před objektiv(nebo pod  objektiv).(červený+modrý)

Webku PS3 Eye  je třeba dle návodu upravit,odstraněním IR filtru najdete zde a zde (jen u starší verze )

Pozor na uvolněnou optiku po vyjmutí IR filtru je nutné udělat několik vrypů pro zabránění tohoto uvolnění optiky, nemusí se stát bez této úpravy nic,ale také se to po manipulaci s kamerkou může posunout a nic už kamerka neuvidí !!!(týká se to jen u staršího tipu, u novější se filtr neoddělává)

*
Jak po vypnutí PC nastavit aby vyplo napájení i pro USB - clipIR
BIOS -> Power -> APM Configuration -> EuP Ready - Enable
Pokud není volba Enable tak např."S4+S5"
Přestane svítit i PS3Eye kamerka

*

Možnost hotového Clipu s upravenou PS3 Eye kamerkou:

 

Clip 3xIR SFH485P+uprav.webka PS3 Eye +DVD... cena dle Eshopu

Přidávám i držáček mezi clipem a sluchátky, který jen připáskujete dvěma plastovými páskami.

Pokud si to necháte udělat u mne, tak krom dvou let záruky  vám budu nápomocen na doživotí (myslím mého života :-) ) jako podpora při instalaci a podobně.Dělám i bezdrátovou verzi . Nebo další udělátka pro hráče zde v Eshopu.

 

 

    Dotazy zde   joskapilot@seznam.cz  

Software je u tvůrce programu freetrack zde

Instalace: zapojte ps3 eye kamerku do pc a dál dle videa zde

 

Instalace OPENTRACK

Instalace FREETRACK

Instal PS3 EYE kamerky

(mám tam molou chybu, po nastaveni uložit profil//pro freetrack//)

PS:Prosím omluvte můj pravopis, je to hrúza uznávám, ale ty co to čtou ocení doufám obsah a moji případnou pomoc při stavbě tohoto pomocníka.

 

 

 

 

Podívejte na videa z netu.

 RoF  

 

 WoP  

Euro Truck Simulátor 2

 

DCS

BoS

War Thunder

Colin McRae Dirt

Flight Simulator X

IL-2 Sturmovik 1946

rFactor2

 


 

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.